Kiemelt

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közvetlen megkeresése a regisztráció kapcsán

Az elektronikus rendszer működésképtelensége miatt a mai napon levélben fordulunk Dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter Úrhoz, bízva mielőbbi válaszában, melyet természetesen levelünkhöz hasonlóan közzé fogunk tenni.

Tisztelt Cím!
A csatolt anyagban küldöm a Magyar Társasházak, Társasházkezelők Országos Alapítványának kérelmét, a társasházi közös képviselők földhivatali regisztrációjánk meghosszabítására.
Kérem az anyagot mindenképpen juttassák el a miniszter úrnak, mivel mintegy 60.000 társasházat, 1.200.000 társasházi lakástulajdonost és több ezer közös képviselőt érint a mellékelt kérelemben leírt problém és  határidő nagyon sürgető!
Segítő együttműködésüket előre is köszönöm!
Üdvözlettel!
Kaplonyi György
MTTO Alapítvány kurátora 


Dr. Navracsics Tibor

Közigazgatási és Területfejlesztési Miniszter úr

Tárgy: Társasházkezelők, közös képviselők regisztrációs problémái

  

            Tisztelt Miniszter úr!

            Mint aktív társasházkezelő és a Magyar Társasházak, Társasházkezelők Országos Alapítványának kurátora írok Önnek. A kezelésünkben lévő és az alapítványunk által segített társasházak száma meghaladja az 1.500 társasházat!

            A jelenlegi jogszabályok szerint (társasházi törvény, ingatlan nyilvántartási törvény) szerint a közös képviselőknek 2025. május 01-ig regisztrálniuk kell magukat az erre létrehozandó elektronikus felületen.

            Sajnos azt tapasztaljuk, hogy az elektronikus felület még nem üzemel, így a regisztrációt csak papír alapon benyújtva lehet megtenni a földhivataloknál. A papír alapú regisztráció annyira nehézkes, okmányigényes, olyan eredeti közgyűlési jegyzőkönyvet kér a földhivatal, amiből csak egy eredeti darabbal rendelkeznek a közös képviselők – megválasztási jegyzőkönyv, ezért ettől értelemszerűen nem igazán szeretnének „megválni”.

            A tegnapi (2025. 03. 24.) kuratóriumi ülésen megállapítottuk, hogy:

            Nincs összhang a papír alapú közös képviselői regisztráció benyújtása és az elektronikus benyújtás között. 

A Magyarországon lévő mintegy 50-60.000 társasháznak nincs esélye arra, hogy május 1-ig papír alapon benyújtsa a szükséges okmányokat. Egy közgyűlési jegyzőkönyv, a jelenléti ívvel együtt, lehet pár oldalas vagy akár 20-25 oldalas is. Ha csak egy átlagot veszünk, 10 oldal, akkor ez is mintegy 50.000 közvetlen ügyintézést és 500.000 oldalnyi iratanyagot jelent, amit a földhivataloknak kellene feldolgozniuk 2025. május 01-ig, mintegy 36 naptári nap alatt.

Ezen tömeges iratanyagokak a befogadása sem megvalósítható ilyen rövid idő alatt.

            A fentiek miatt kérjük Önt, hogy kezdeményezzék a 2025. május 01-i határidő módosítását, legalább olyan szinten, hogy az online regisztráció indulását követő 60 nap legyen a határidő. A minisztérium tájékoztatása szerint az online rendszert vármegyénkként különböző időpontokban fogják indítani, ezért javasoljuk ezt fajta határidő meghatározást.

            Budapest, 2025. március 25.

Kaplonyi György

Magyar Társasházak Társasházkezelők

Országos Alapítványának

kurátora

06-30-349-9840

kaplonyi.gy@gmail.com


Utóirat:

A kuratóriumi ülésen áttekintettük a jogszabályokat, és az alábbi anyagban foglaltuk össze az érintett jogszabályokat.

a Társasházi törvény 55/B.§(1) 

A tisztség keletkezésének ténye tartalmazza 

a) a közösség ügyintézését ellátó közös képviselőnek vagy intézőbizottság elnökének 

aa) természetes személy esetén családi és utónevét, lakcímét, 

ab) jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén nevét, székhelyét, cégjegyzékszámát vagy nyilvántartási számát, 

ac) tisztségét, a tisztség keletkezésének és megszűnésének időpontját, illetve, ha a tisztségviselő a közösség ügyeinek intézését ügyvivőként látja el, ennek tényét és határidejét, valamint 

ad) jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén – valamint, ha a természetes személy tisztségviselő bejelenti – az elektronikus levélcímét, telefonos elérhetőségét, 

b) a társasházközösség nevét

Új ingatlan-nyilvántartási törvény vhr. 

21. § Az ingatlan-nyilvántartásba az ingatlanhoz kapcsolódó következő tények jegyezhetők be:

38. a társasházakról szóló törvény alapján 

a) a közös tulajdon átruházására a tulajdonostársak összes tulajdoni hányadának legalább kétharmadát feljogosító alapító okirat elfogadása, módosítása, továbbá az elfogadás, illetve a módosítás időpontja, 

b) közös képviselői tisztség keletkezése, 

c) intézőbizottsági elnöki tisztség keletkezése, 

d) beszámoló benyújtása, 

e) szervezeti-működési szabályzat benyújtása; 

Jelenleg az elektronikus ingatlan-nyilvántartás nem üzemel, így papír alapú ügyintézés lehetséges.

A papír alapú ügyintézéshez szükséges az eredeti közös képviselő megválasztásáról szóló jegyzőkönyv, vagy közokiratba foglalt – közjegyző által – hitelesített példánya. 

Amennyiben a megválasztási jegyzőkönyv nem tartalmazza a Tht. 55/B.§ (1) bek. foglaltakat, úgy szükséges ügyvéd által ellenjegyzett közös képviselői nyilatkozat az adatokról és a határozat kivonatról, az ügyvédi megbízás aláírása mellett.

A határidő a társasházi törvény alapján: 64/A. § A közgyűlés által megválasztott közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a közösség ügyintézését ellátó tevékenységet 2025. május 1. napjáig – nyilvántartásba vételtől függetlenül – elláthatja, ha a tevékenység végzésére való jogosultságát hitelt érdemlő módon igazolja.

A határidő betartása nem lehetséges, mivel: a 2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról:

50. § [Az ügyintézési határidő] * 

(1) Ha törvény eltérően nem rendelkezik, az ügyintézési határidő az eljárás megindulásának napján kezdődik. 

(2) Az ügyintézési határidő 

a) automatikus döntéshozatal esetén huszonnégy óra, Ez lenne, ha működne a rendszer/

b) sommás eljárásban nyolc nap, 

c) teljes eljárásban hatvan nap. 

 

Tisztelettel, adminisztrációs, hitelesítési és költséghatékonysági problémákat látunk!